(+372) 517 9107 (+372) 58 868 956

Terrass: hea terrass või lihtsalt terrass?

Milline on hea terrass?

Hea terrass on selline, millega omanik on rahul.

Seega sõltub vastus terrassi kasutajast, tema harjumustest, soovidest ja reaalsest terrassist. See võib olla ehitatud ehituspoest ostetud tavalisest immutatud soonelisest lauast, luksuslikust väärispuidust, plastikust või muust materjalist.

Terrass, decking, aed, fence, laudis, wall cladding, Terasa, TeraseTerrass, decking, aed, fence, laudis, wall cladding, Terasa, TeraseTerrass, decking, aed, fence, laudis, wall cladding, Terasa, TeraseTerrass, decking, aed, fence, laudis, wall cladding, Terasa, Terase

 

Kui planeerite uue terrassi ehitamist ja teil ei ole varem terrassi olnud, siis ärge kiirustage. Mõelge läbi kõik üksikasjad ja võite kindel olla, et tulevane terrass pakub teile rohkem silmailu,  naudingut ja vaba aja sisustamse võimalusi.

Tegevused terrassil

Terrass võib olla ka osa hoonest, millele ei ole konkreetseid tegevusi planeeritud ning sellel on ainult arhitektuurne väärtus. Enamjaolt leiab terrass rakendust istumise ja päevitamise kohana. Selleks ei ole vaja terrassi ehitada, lihtsalt kasutage muru pinda. Sõnastage täpsemalt tegevused, mis seostuvad terrassiga lähtudes endast ja pereliikmetest. Näiteks: hommikukohvi joomine, laste mänguala, külaliste toitlustamine, grillimine, päevitamine, võimlemine, käigutee jne.

Asukoht

Terrassi asukoht võiks olla seotud liikumisteedega ja tegevustega. Võimaluse korral peaks terrassile saama kas elutoast või köögist, mis hõlbustab teenindamist. Lisaks ligipääsule uksest, võiks terrassile pääseda ka õuealalt. Kindlasti on oluline ilmakaar ja varjavate ehitiste ning taimede asukohad, et seal oleks piisavalt valgust ja tuulevarju. Kui terrass on hoone lõunaküljes, siis langeb sinna kõige rohkem päikesevalgust, kuid kuumal keskpäeval võib olla seal viibimine ilma päikesevarjuta ebamugav. Kui maja läänekülg on madalale õhtupäikesele avatud, siis teeb see õhtuse terrassil istumise mugavamaks.

Suurus

Terrassi suurus peab olema sobilikus proportsioonis hoonega ning sõltuma selle kasutamise eesmärkidest. Kui plaanite kasutada seal söögilauda, siis lisaks lauale ja toolidele arvestage ka möödumisaladega igast suunast, et vältida olukorda, kus püsti tõusmine muutub keeruliseks või istujast möödumiseks tuleb terrassilt maha astuda. Päevitamise korral arvestage lamamisala pikkusega päikese suunal. Õuemööbli korral võiks ruumi olla piisavalt, et vältida pidevat mööbli nihutamist. Terrassi suuruse ja kuju osas (kaasa arvatud variaktus) soovitame konsulteerida arhitektiga, et tulemus ei riivaks silma.

Värvus

Puidust terrasside värvivalik on küllaltki kasin – immutatud puit võib olla roheline või pruun, teistel puitudel on pruunid toonid. Kuna UV-kiirgus pleegitab puitu, siis värvus muutub halliks ning mustusega koostoimes isegi tumehalliks. Plastikul ja puitpolümeeril on harilikult 4 kuni 6 värvi (pruunid ja hallid). Nende värvus pleekub aeglasemalt kuid seda ei saa värskendada. Meie pakutaval Resysta laudisel on üle 20 erineva värvuse (värvipüsiv). Vaata Xenon katse tulemustest kuidas erinevad materjalid pleekivad UV kiirguse tagajärjel.

Materjal

Materjali valik on väga oluline, sest sellest sõltub kasutusmugavus ja terrassi eluiga.

Puit – plussiks on erinevate puiduliikide valik, millest osa liike on lihtsalt töödeldavad. Mõned puiduliigid on keemiliste (mittetervislike) ainetega töödeldud.

Plastik ja taaskasutatud plastik – plussidest tooks välja vastupidavuse hallitusele. Kuna tegemist on plastiga, siis välimus ei sarnane kuidagi puiduga.

Puitpolümeer – pikem eluiga,  parem vastupanu seenhaigusetele, ei eralda pindu, pleekib aeglasemalt. Kuid laudade välimus (värvus ja pind) jätab enamasti soovida ega ei saavuta puidu ilmet.

Väärispuit – hinnalt kallis, kuid ilus ning odavamatest puitmaterjalidest paremate omadustega. Parem vastupanu seenhaigustele ja pleekimisele. Kahjuks on väärispuidu tootmiseks hävitatud troopilist metsa.

Resysta – kõigist materjalidest paremad näitajad, millest võiks eraldi välja tuua väärispuidu välimuse, UV-kindluse, veekindluse ja pika eluea. Täpsema ülevaate leiate võrdlustabelist.

Terrassi pinna omadused

Paratamatult on puit kõige enam muutuv materjal, see paisub niiskuse korral, muudab kuju, eraldab pindu, lõheneb ja oksakohad võivad eenduda. Seega sellisel pinnal on parem liikuda jalatsites. Sukkades ja sokkides puitterrasil kõndimine ei ole hea mõte. Palja jalu liikudes tuleb jalgu tõsta ja asetada pinnale ettevaatlikult. Lisaks eelnevale muutub pind märgudes libedamaks. Siin on eelis puitpolümeeril ja Resystal. Puitpolümeer paisub niiskusega, sest see sisaldab puitu ja ei ole täiesti veekindel. Libedustesti tulemusel on Resysta kõige vähem libisev terrassi pind. See ei eralda pindu ega lõhene. Resysta terrassilaual võite käia jalatsites, sokkides, sukkades või paljajalu. Soovi korral võite jalgu lohistada või isegi roomata. Seega on Resysta lastele jooksmiseks ja mängimiseks igati ohutu.

Bassein

Selles lõigus on kindel liider Resysta, sest see ei karda kloori sisaldavat vett ega merevett. Peale vastupidavuse on ohutuse seisukohalt basseinialas tähtis pinna karedus, et vältida  libisemisest põhjustatud vigastusi. Seega kindel ja turvaline valik basseini ümbruses on Resysta.

Kandekonstruktsioon

Lisaks levinud puitkarkassile, võib terrassi karkass olla Resysta materjalist või alumiiniumist. Karkassi ehk talasid saab paigaldada valatud vundamendijalgadele, kiviplokkidele, betoonplaadile, lamekatuse pinnale (PVC / bituumen) ja tihendatud kruusapinnale. Alustalade samm ja tugipunktide sagedus ei ole määratud raskusega, mille korral laudis murdub. See peab olema piisavalt tihe, et vältida tajutavaid läbipaindeid. Karkassi materjal ning paigaldusmeetod tuleb valida vastavalt projektile. Resysta terrassi paigalduseks sobivad kõik karkassi materjalid ning paigaldusmeetodid.

Kinnituselemendid

Terrassi kinnituselemendid on olulised, ka nendest sõltub terrassi eluiga. Resysta terrassilaudisele pakume kinnituselemente, mis on varustatud roostevast terasest kruvidega. Ka puidust terrasside või kombineeritud lahenduste korral võiksid kinnituskruvid olla roostevabast materjalist sest need kestavad kauem kui tsingitud kruvid. Selleks, et hoida ära niiskuskahjustused karkassi ja laudise vahel, tuleb seal tagada tuulutusvahe. Selle jaoks on olemas mitmesugused plastist distantsi hoidvad detailid. Kuna temperatuuri muutuste tõttu laudise materjal paisub ja kahaneb, siis peavad kinnituselemendid neid liikumisi võimaldama, et kruvid aja jooksul katki ei murduks.

Hooldus

Kui soetate puidust terrassi, siis arvestage aastas vähemalt ühe korraliku terrassipuhastusega ning õlitamisega. Korralikuks puhastuseks kasutatakse puhastusainet seebikivi lahuse baasil, mille kasutamisel tuleb kanda kaitsevahendeid. Lisaks tarvitatakse survepesurit, mille lohakas kasutamine võib terrassi hoopis rikkuda. Peale puhastust on vaja kindlasti pinnad õlitada. Sõltuvalt terrassi suurusest kulub selleks vähemalt üks ilusa ilmaga nädalavahetus. Seda tuleb teha igal aastal, et kaitsta puitu päikese ja ilmastiku laastava toime eest. Lisaks eelnevale peaks igal kevadel lahtise mustuse terrassi pinnalt eemaldama. „Preemiaks“ terrassi omanikele, kes elavad männiku lähedal on terrassi puhastus õitsemisperioodi lõpus.

Kas seda ilusat nädalavahetust ei oleks meeldivam kasutada huvialasteks tegevusteks või perega koos olemiseks? Kui on nii, siis Resysta võimaldab lihtsamalt hakkama saada. Survepesur jätke ostmata. Piisab kui teil on kastmisvoolik ja pehme hari. Võite terrassi pesta vabalt valitud kellaajal, ilmast sõltumata ja keemilisi aineid kasutamata. Pesemise sagedus sõltub teist endist ning seda aastate kaupa. Ilusal nädalavahetusel ei pea tööd tegema, kasutage see väärtuslik aeg pere, sõprade või enese tarbeks.

Hind

Hinnalt kõige odavam valik on põhjamaine puit, alates immutatud laudadest ja lõpetades lehisega. Tõenäoliselt on plastist laudis ka odavamate hulgas, kuid odav on ka välimus. Suurele hulgale puidule ja plastile järgnevad Resysta ning puitpolümeeri hinnad. Ning kõige kallim on kasutada erinevaid väärispuidu liike.

Kui soovite paremat terrassi kui eelarve lubab, siis lükake ehitus aasta või kaks edasi. Üks kord ehitamine on ikka odavam kui kaks korda ehitamine.

Loodame, et antud nõuanded aitavad teil rajada endale terrass, mis vastab teie elustiilile ja soovidele. Kui sa väärtustad aega, soovid omale jätkusuutlikku terrassi ja püsiva värvusega laudist, tunda palja jala all mõnusat pinda, siis võiksid kasutada Resysta terrassimaterjali.

Terrass.Decking.Terasa.Terase.